Szakmai napot szervezett az MLSZ megyei igazgatósága
2017. március. 06., 15:32
|
A magyar korosztályos válogatottak kiválasztása, a Bozsik-program átalakulása, a honi futballgazdaság helyzete és a dorogi klubmodell is szóba került a Magyar Labdarúgó Szövetség megyei igazgatóságának szakmai napján, Tatán. A rendezvényen – amely immár a hetedik volt a sorban - mintegy nyolcvan klubvezető és tréner vett részt. Khéner László, az MLSZ megyei igazgatója elmondta: a cél, hogy megfelelő tudásanyaggal vértezzék fel a jelenlévő szakembereket.
- Rengeteg változás történt az elmúlt években a magyar futballban. Megjelent a TAO-támogatások rendszere, a pluszforrásokból akadémiák létesültek, az infrastruktúra is fejlődött, nőtt az utánpótlásba bevont futballisták száma is, azonban akad még tennivaló – ezt már a szakmai napot megnyitó dr. Kancz Csaba, az MLSZ megyei igazgatóságának társadalmi elnöke mondta beszédében. Hangsúlyozta: kulcsfontosságú, hogy megtalálják azokat a fiatalokat, akik futballozni szeretnének, és figyelembe kell venni más sportágak elszívó hatását is.
Az első előadást Németh Antal, az U18-as korosztályos magyar válogatott szövetségi edzője tartotta a korosztályos válogatottak kiválasztásáról és játékrendszeréről. Mint fogalmazott, a szakmai stáb számos U17-es és U19-es NB II-es és NB III-as mérkőzésre ellátogat, hogy tehetségeket fedezzenek fel. Akit arra érdemesnek találnak, meghívják, és különböző méréseknek, labdás gyakorlatoknak vetik alá. A legjobbaknak pedig jöhet a válogatott meghívó. A szakember videós elemezésekkel hívta fel a figyelmet arra: ami elég a klubokban, nem biztos, hogy elegendő a válogatottban is.
Vojtekovszki Csaba, a Bozsik Egyesületi Program vezetője a programról osztotta meg gondolatait a jelenlévőkel. – Az MLSZ tavaly nyáron úgy döntött, hogy 12 futballrégiót alakít ki, ezek élén pedig egy-egy egyesület áll, amelyek a „tartalomért” felelnek. A régióban a Puskás Akadémiát és a Vasast jelölték ki erre. Dorog körzet egyébként a Vasas Akadémiához tartozik. A programban országszerte 70 ezer gyermek érintett, évente 10 ezer eseménnyel – sorolta. A vezető kitért arra is, milyen okból hagyják abba a futballt a gyerekek. - Az edzők a mindenáron győzni akarást sulykolják beléjük, nagy a szülői nyomás, emellett hiányzik a pozitív, támogató környezet is. A Bozsik Program célja ezért az is, hogy a játékot megszerettessék a fiatalokkal, ezzel együtt beléjük nevelnék a mások iránti tiszteletet is - mondta.
A rendezvényen előadást tartott Dénes Ferenc sportközgazdász is. Hangsúlyozta: a magyar amatőr futball szervezeti és infrastrukturális feltételei javulnak. A TAO 2 támogatás úgy tűnik, változatlan formában működhet tovább, ám ebben nincs benne a létesítményüzemeltetés, erre megoldást kell találni.
Bene Ferenc, a Dorogi FC sportigazgatója a klub filozófiájáról és jövőképéről szóló előadásában kitért rá: a régió zászlóshajójává szeretnének válni, a céljuk, hogy szombatonként játsszák a meccseiket, hogy az ne ütközzön a megyei bajnokikkal. A klub filozófiája kapcsán hangoztatta: náluk nincs kiemelt fizetésű játékos, 2-3 fiatal a felnőtt csapathoz is felkerül szezononként, a tulajdonos pedig bérletet küld a volt játékosoknak. A klubhoz kerülő futballistáknál alapkövetelmény továbbá, hogy illjen bele a közösségbe, és lehetőleg a régióból kerüljön ki. Az igazolásokat illetően a sportvezető, az elnök és a vezetőedző közösen dönt, és vétójoguk is van e téren.