Kiemelt dicséretet kapott Komárom-Esztergom megye Bozsik programja
2016. május. 25., 13:38
|
A megyei szakmai igazgatók értekezletével kezdődött az a kétnapos rendezvény Debrecenben, ahol Baranya István, az MLSZ Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóságának szakmai igazgatója és Magyar Sándor koordinátor is vett részt. A programon elsőként országos szinten értékelték a Bozsik Programot és a Megyei Tehetségközpontok munkáját. Vojtekovszki Csaba Bozsik Programigazgató sorra ellenőrzi a megyéket, a közelmúltban nálunk járt.
A konferencián értékelte a megyéket, ahol kiemelkedőnek, dicséretre érdemesnek tartotta Komárom-Esztergom megye munkáját, tevékenységét. Két tornát is ellenőrzött, mindkét helyszínen jól előkészített, szervezett körülményeket tapasztalt, motivált gyerekeket, edzőket látott a pályákon. Minden tekintetben elégedett volt a Bozsik tornákkal, fesztiválokkal. Másnap a szakmai igazgatók csatlakoztak az edzőkhöz, akik a Debreceni Egyetem által szervezett Reál Madrid szakmai konferenciára jöttek. A Nagyerdei Stadionban több mint ezer edző hallgatta a Reál Madrid utánpótlásedzőnek elméleti és gyakorlati előadásait.
Baranya István szakmai igazgatót kérdeztük a konferenciáról. - Rendkívül érdekes és tanulságos volt hallgatni egy másik ország nagy múltú egyesületének szakmai filozófiáját. Különösen úgy, hogy a Reál Madrid módszertani igazgatója Juan Luis Martinez és az U17 edzőj, Celador Rodriguez Tristan – szemléletes előadásban és az ezt követő gyakorlati bemutatóval – illusztrálta.
A Reál Madrid világszerte fogalom, de elsősorban a felnőtt csapatuk eredményessége alapján. Az utánpótlásképzésük, különösen a klub és szakmai filozófiájuk azonban kevésbé volt feltárt a magyar szakemberek előtt. Világos képet kaptunk minderről. Szöllősi György – a Puskás Intézet igazgatója – bevezető előadásában kiváló alaphangulatot teremtett a konferenciának. Puskás életútján keresztül érzékelhettük a Reál súlyát, megkérdőjelezhetetlen elsőségét. A spanyol szakemberek szinte a gyermek születésétől a felnőtt csapatba kerülésig végigvezették a pszichés fejlődés és a sportági képzés kapcsolatát. Mély benyomást tett rám, hogy minden esetben az ember, annak lélektana áll a középpontban és a fizikai, kondicionális képzés helyett a szituációs játék, a gondolkodás, kreativitás az első a futballképzésükben - magyarázta Baranya István.
- Mindig a játéktényezőkből és a játékhelyzetekből indulnak ki - folytatta. - Nem gyakorlatokat, hanem feladatokat oldanak meg az edzéseken. Nem másolják más országok, klubok képzési rendszerét, hanem a saját tradícióikat ápolják, adják át a fiataloknak. Nyilván a múlt, az eredményesség és imázs ami a Reál Madridot jellemzi mással nem összehasonlítható. Ettől függetlenül Magyarországon is találhatunk olyan klubokat, akik méltán büszkék lehetnek múltjukra. Ha a tradícióikra építik klubfilozófiájukat és képzési rendszerük kimunkált, amelyet képzett, tanult edzők valósítanak meg, eredményesek lehetnek. Sajnos a klubszintű utánpótlás labdarúgásunk egyre jobban a kompromisszumokra épül. Létszámhiányos edzések, lemorzsolódás, motiválatlan játékosok és edzők sokasága gyengít. Alacsonyabb szinten sok helyen könyörögni kell a gyerekeknek az edzésre járásért, a mérkőzésen való részvételért. Ezekből a játékosokból nem lesz futballista és az akadémiák, élvonalbeli klubok sem tudnak válogatni belőlük. Az egyesületi utánpótlásképzésben nem ad-hoc, pillanatnyi érdekeket kell szem előtt tartani, hanem hosszú távú stratégiában érdemes gondolkodni és befektetni. Ne feledjük, hogy volt idő, amikor mi tanítottuk a világot a futballra, a magyarok játéka volt a legjobb, mindenki minket elemzett. Az Európában egyedülálló TAO programon keresztül óriási lehetőség nyílt a sportág előtt, minden feltétel adott. Felelősséggel állítom, hogy klubfilozófián, szervezettségen és elsősorban a csapatedzőn múlik minden.