A hét éve elhunyt Buzánszky Jenőre, az Aranycsapat jobbhátvédjére emlékeztek

2022. január. 13., 08:41   |    

A hét éve elhunyt Buzánszky Jenőre, az Aranycsapat jobbhátvédjére emlékeztek

Buzánszky Jenőre, az Aranycsapat 49-szeres válogatott jobbhátvédjére emlékeztek kedden kora délután abból az alkalomból, hogy a kiváló labdarúgó hét éve ezen a napon hunyt el.

Sírhelyénél, a Szent István-bazilikában Lomnici Zoltán, az Aranycsapat Testület elnöke felidézte, hogy Buzánszky olimpiai aranyérmes, majd a Nemzet Sportolója volt. Játszott az évszázad mérkőzésén, az 1954-es világbajnokság mind az öt találkozóján szerepet kapott, így a berni döntőben is. Kiemelte: számára a hazaszeretet és az emberi méltóság tisztelete erőforrás volt.

– Közéléti személyiségként is kiváló teljesítményt nyújtott és olyan életművet hagyott maga után, amely példamutató a mai fiatalok számára – fogalmazott Lomnici, aki megemlítette azt is, hogy a Magyar Gyermekmentő Alapítványon keresztül az anyaországi és a határon túl élő nehéz sorsú gyermekeket is segítette, az Emberi Méltóság Tanácsának alapítójaként a külhoni magyarság sorsát is a szívén viselte.

Lomnici felidézte, hogy Dorogon Buzánszky Jenőről nevezték el a városi stadiont és 1993-ban a település díszpolgárává választották. Beszélt arról is, hogy Puskás Ferenc halála után Buzánszky feladatának tekintette az Aranycsapat hagyományainak ápolását.

Az Aranycsapat (Forrás: Magyar Szó)

– Már Öcsi bácsi temetése napján felvetette egy olyan méltó, nem profitorientált szervezet létrehozását, amely ápolja az Aranycsapat emlékét. 2014-ben a sajtó nyilvánosságára előtt kért fel erre, így az Aranycsapat Testület neki köszönheti a működését – jelentette ki a Legfelsőbb Bíróság korábbi elnöke.

Kitért arra is, hogy a legendás együttes egykori jobbhátvédje a Debreceni Egyetem utazó nagykövete lett, a szellemiségét megőrző Buzánszky Jenő Labdarúgó Egyetemi Kupa pedig 2021-ben elnyerte Az év szabadidősport-rendezvénye díjat, amelyet a múlt héten, az M4 Sport - Az Év sportolója gálán adtak át. Hozzáfűzte: a Debreceni Egyetem egészalakos szobor állításával tisztelgett „Jenő bácsi” életműve előtt.

Ifj. Buzánszky Jenő, az Aranycsapat Testület tagja elsősorban édesapja társadalmi szerepvállalását emelte ki. Kiemelte, mivel nagyon szeretett Partiumba, Székelyföldre, a Felvidékre és Őrvidékre járni és sűrűn találkozott az ott élő magyarokkal, ezért azt tapasztalta, hogy az elszakított területeken még Puskás Ferencnél is nagyobb népszerűségnek örvendett. Emellett arra hívta fel a figyelmet, hogy id. Buzánszky Jenő hosszú éveken át a Magyar Labdarúgó Szövetség utánpótlásért felelős alelnöke volt. Ő kezdeményezte először, hogy már a legkisebb gyermekeknél figyeljenek oda a mozgáskultúra fejlesztésére, alapítója volt az Ovi-Foci Közhasznú Alapítványnak.

Forrás:https://www.magyarszo.rs/hu/4823/sport_labdarugas/257549/A-h%C3%A9t-%C3%A9ve-elhunyt-Buz%C3%A1nszky-Jen%C5%91re-az-Aranycsapat-jobbh%C3%A1tv%C3%A9dj%C3%A9re-eml%C3%A9keztek-megeml%C3%A9kez%C3%A9s-aranycsapat-Buz%C3%A1nszky-Jen%C5%91.htm Szerző: MTI - 2022. Január 11.


További hírek

Bajnokság
Műfüves pályát avattak Csolnokon

Értesítők, információk

2018-03-19 15:21:22

18. hivatalos értesítő

Szponzorok